Medvědí stezkou 11. 5. 2013

27. 12. 2019

V sobotu 11. 5. 2013 jsme se zúčastnili branného závodu Medvědí stezkou, která se konala ve Stříteži nad Ludinou. Sestavili jsme celkem 5 dvoučlenných týmů a soutěžili jsme ve 4 kategoriích:
mladší žákyně II
1 družstvo – Marie Soušková a Ivana Vojtášková
starší žákyně III
2 družstva – Sofie Kovaříková a Tereza Kamelandrová, Viktorie Vránová a Eliška Brožková starší žáci III
1 družstvo – Tomáš Běhal a Tomáš Červinka
starší žákyně IV
1 družstvo – Andrea Tardíková a Karolína Lehká

Nutno ještě podotknout, že na závod se holky a kluci pečlivě připravovali už půl roku dopředu během našich schůzek v Sokole.

Do Stříteže jsme přijeli už v 9 h ráno, absolvovali jsme nástup, kde byly předány poslední pokyny k závodu, ukázka trati a rozdána startovní pořadová čísla. Od rána pršelo a pršelo celý den, bylo chladno a foukalo, zkrátka čas, kdy by člověk psa nevyhodil. 

 Ovšem to se netýkalo 58 holek a kluků, kteří vyběhli na 3 km trať do neznámého a náročného terénu. V závodě nešlo jenom o rychlost, naopak bylo nutno prokázat i notnou dávku znalostí. Za každou chybnou odpověď, či nesprávně provedený úkol na stanovištích, byly hlídce přičteny trestné minuty k uběhnutému času, které mohly a také velmi často ovlivnily celkové výsledky.

Na každou hlídku čekalo 11 zastávek, kde bylo nutné splnit dané úkoly. Byly to úkoly z různých oblastí a dopředu nikdo nevěděl, co konkrétního hlídky čeká.  Holky a kluci se museli poprat s odhadem vzdálenosti, hodem na cíl, znalostí topografických značek, lanovou aktivitou, vázáním uzlů, zdravovědou, orientací v mapě, kulturně poznávací činností, vzájemnou součinností, postřehem a znalostí přírody. Ty nejstarší navíc ještě čekal půl kilometrový úsek vytýčený azimutem.  

Dát si tento závod jen tak bez přípravy si nikdo nedovolil.  Přičteme-li k tomu nepřízeň počasí, které náročnou trať ještě víc ztížilo, zúčastnili se naše holky a kluci velmi náročné soutěže a musím říct, že se napoprvé umístili na velmi dobrých pozicích.

Ilona Vojtášková
Ilona Vojtášková

Cvičitelka, členka výkonného výboru TJ Sokol Troubky.

Chci sdílet...