Medvědí stezkou 11.5.2013

16. 5. 2013

V sobotu 11.5.2013 jsme se zúčastnili branného závodu Medvědí stezkou, která se konala ve Stříteži nad Ludinou. Sestavili jsme celkem 5 dvoučlenných týmů a soutěžili jsme ve 4 kategoriích: mladší žákyně II (1 družstvo – Marie Soušková a Ivana Vojtášková), starší žákyně III (2 družstva – Sofie Kovaříková a Tereza Kamelandrová, Viktorie Vránová a Eliška Brožková), starší žáci III (1 družstvo – Tomáš Běhal a Tomáš Červinka) a starší žákyně IV (1 družstvo – Andrea Tardíková a Karolína Lehká).  Nutno ještě podotknout, že na závod se holky a kluci pečlivě připravovali už půl roku dopředu během našich schůzek v Sokole.

Do Stříteže jsme přijeli už v 9 h ráno, absolvovali jsme nástup, kde byly předány poslední pokyny k závodu, ukázka trati a rozdána startovní pořadová čísla. Od rána pršelo a pršelo celý den, bylo chladno a foukalo, zkrátka čas, kdy by člověk psa nevyhodil.  Ovšem to se netýkalo 58 holek a kluků, kteří vyběhli na 3 km trať do neznámého a náročného terénu. V závodě nešlo jenom o rychlost, naopak bylo nutno prokázat i notnou dávku znalostí. Za každou chybnou odpověď, či nesprávně provedený úkol na stanovištích, byly hlídce přičteny trestné minuty k uběhnutému času, které mohly a také velmi často ovlivnily celkové výsledky. Na každou hlídku čekalo 11 zastávek, kde bylo nutné splnit dané úkoly. Byly to úkoly z různých oblastí a dopředu nikdo nevěděl, co konkrétního hlídky čeká.  Holky a kluci se museli poprat s odhadem vzdálenosti, hodem na cíl, znalostí topografických značek, lanovou aktivitou, vázáním uzlů, zdravovědou, orientací v mapě, kulturně poznávací činností, vzájemnou součinností, postřehem a znalostí přírody. Ty nejstarší navíc ještě čekal půl kilometrový úsek vytýčený azimutem.  Dát si tento závod jen tak bez přípravy si nikdo nedovolil.  Přičteme-li k tomu nepřízeň počasí, které náročnou trať ještě víc ztížilo, zúčastnili se naše holky a kluci velmi náročné soutěže a musím říct, že se napoprvé umístili na velmi dobrých pozicích.  Všechny fotografie ze závodu najdete v rubrice Fotoalbum, ASPV, Medvědí stezkou 11.5.2013.

Mladší žákyně II.:

4. místo               Ivana Vojtášková +  Marie Soušková

Starší žákyně III.:

6. místo               Eliška Brožková + Viktorie Vránová

8. místo               Sofie Kovaříková + Tereza Kamelandrová

Starší žáci III.:

5. místo               Tomáš Běhal + Tomáš Červinka

Starší žákyně IV:

4. místo               Karolína Lehká + Andrea Tardíková

Závěrem bych chtěla poblahopřát všem holkám a klukům, kteří se nebáli zkusit poměřit své síly a znalosti s ostatními sportovci v soutěži, která byla pro ně naprosto neznámá a dost náročná. Vzhledem k tomu, že do republikového kola soutěže Medvědí stezkou postupovaly jen první dvě hlídky z každé kategorie, unikl postup některým hlídkám jen o kousek.  A proto je jejich šance na lepší umístění v dalších ročnících hodně vysoká. Holky a kluci si odvezli ze soutěže velkou zkušenost, dobrý pocit, že něco umí a znají, plnou tašku špinavého oblečení a taky jedno klíště, doufejme, že neinfikované.

Jestli to chceš zkusit taky, přijď mezi nás do Sokola. Rádi uvítáme nové členy. Sokol je každé pondělí od 17:30 do 19:00h u sportovní haly, nebo volejbalového hřiště na Záhumení.

Ilona Vojtášková

Náhledy fotografií ze složky Medvědí stezkou 11.5.2013